Όνομα Προϊόντος: 3300 XL 8 mm Proximity Probes
Επωνυμία: Bently Nevada
Αριθμός Μοντέλου: 330101-00-20-10-02-05
Τόπος Προέλευσης: Ηνωμένες Πολιτείες
Εγγύηση: 12 μήνες
Whatsapp: +86 18020776782
Ηλ. ταχυδρομείο:[email protected]
επισκόπηση
| Όνομα Προϊόντος | 3300 XL 8 mm Proximity Probes |
| Επωνυμία | Bently Nevada |
| Αριθμός Μοντέλου | 330101-00-20-10-02-05 |
| Τόπος Προέλευσης | ΗΠΑ |
| Εγγύηση | 12 μήνες |
| Μέθοδοι πληρωμής | T/T |
| Αποστολή | DHL/UPS/EMS/FedEx... |
|
Πωλήσεις: |
Email: |
Whatsapp: |
|
Τζιμ Πέι |
| Όνομα Προϊόντος | BENTLY NEVADA 330101-00-20-10-02-05 3300 XL 8 mm Αισθητήρες Πλησιότητας |
| Κατασκευαστής | Bently Nevada |
| Τύπος Προϊόντος | 3300 XL 8 mm Proximity Probes |
| Αριθμός Μέρους | 330101-00-20-10-02-05 |
| Διαστάσεις | 1.5x1.3x110cm |
| Βάρος | 0,06 kg |
| Τοποθεσία αποστολής | Xiamen, China |
| Χώρα προέλευσης | ΗΠΑ |
| Κατάσταση | Καινούργιο & Πρωτότυπο σε εργοστασιακή συσκευασία |
| Επιλογή μήκους από ρακόρ | 0,0 in |
| Επιλογή Συνολικού Μήκους Περιβλήματος | 2,0 in |
| Επιλογή Συνολικού Μήκους | 1,0 μέτρο (3,3 πόδια) |
| Επιλογή Συνδετήρα και Τύπου Καλωδίου | Μικροσκοπικό κοαξικό καλώδιο με σύνδεσμο ClickLoc |
| Επιλογή Έγκρισης Αρχής | Εγκρίσεις CSA, ATEX, IECEx |
| Εύρος θερμοκρασίας λειτουργίας | -52°C έως +177°C (τυπικός αισθητήρας) |
| Απαιτήσεις ισχύος | -17,5 Vdc έως -26 Vdc (εγκατάσταση κυκλώματος μη εύφλεκτου) |
| Μέγιστη Κατανάλωση Ρεύματος | 12 mA |
| Αντίσταση εξόδου | 50 Ω |
| Ευαισθησία εισόδου | Μεταβολή τροφοδοσίας < 2 mV/V |
| Γραμμικό Εύρος | 0,25 έως 2,3 mm (περίπου 10 έως 90 mils) |
| Συνιστώμενη ριζική απόσταση δόνησης | περίπου 1,27 mm (50 mils) |
| Υλικό Αισθητήρα | Πολυφενυληνικό Σουλφίδιο (PPS) |
| Υλικό περιβλήματος αισθητήρα | Ανοξείδωτο χάλυβα AISI 303 ή 304 |
| Καλώδιο Προβολέα | 75 Ω τριαξονικό, με μόνωση FEP (τυπικό) |
Ο BENTLY NEVADA 330101-00-20-10-02-05 3300 XL 8 mm Αισθητήρας Πλησιότητας είναι αισθητήρας μετατόπισης βασισμένος σε δινορεύματα, σχεδιασμένος για την παρακολούθηση υψηλής ακρίβειας των δονήσεων, της θέσης και της κίνησης του άξονα σε περιστρεφόμενα μηχανήματα. Κατασκευάζεται από την Bently Nevada και ανήκει στη σειρά 3300 XL, η οποία χρησιμοποιείται σε κρίσιμα συστήματα παρακολούθησης κατάστασης.
Αυτός ο αισθητήρας έχει σχεδιαστεί για εγκατάσταση σε μηχανήματα με υδροδυναμικά έδρανα, όπως τουρμπίνες, συμπιεστές, αντλίες και κινητήρες. Μετρά την απόσταση μεταξύ της άκρης του αισθητήρα και μιας αγώγιμης επιφάνειας-στόχου, μετατρέποντάς την σε ηλεκτρικό σήμα ανάλογο των δονήσεων ή της θέσης του άξονα. Με καλώδιο μήκους 1,0 m (3,3 ft), συνδετήρα ClickLoc και ανθεκτικό περίβλημα από ανοξείδωτο χάλυβα, είναι βελτιστοποιημένος για βιομηχανικά περιβάλλοντα που απαιτούν υψηλή αξιοπιστία και μακροχρόνια σταθερότητα.
Ο αισθητήρας αναγνωρίζεται από τον αριθμό εξαρτήματος 330101-00-20-10-02-05και διαθέτει σπειρωτή, μη θωρακισμένη κατασκευή 3/8-24 UNF με συνολικό μήκος 1,0 m και επιλογή συμπαγούς μήκους περίβληματος 2,0 ίντσες. Χρησιμοποιεί μικροσκοπικό συναρμολογούμενο συνδετήρα coaxial ClickLoc με τυπική διαμόρφωση καλωδίου για γρήγορη και ασφαλή εγκατάσταση.
Λειτουργεί με γραμμικό εύρος μέτρησης από 0,25 έως 2,3 mm, υποστηρίζει εύρος θερμοκρασιών από –52°C έως +177°C και απαιτεί τάση τροφοδοσίας από –17,5 Vdc έως –26 Vdc με μέγιστη κατανάλωση ρεύματος 12 mA. Το αισθητήριο παρέχει αντίσταση εξόδου 50 Ω και διατηρεί υψηλή σταθερότητα με μεταβολή ευαισθησίας εισόδου κάτω των 2 mV/V. Η αισθητήρια ακροδακτύλιος κατασκευάζεται από πολυφαινυλενοθείο (PPS), ενώ το περίβλημα κατασκευάζεται από ανοξείδωτο χάλυβα AISI 303/304 και το καλώδιο χρησιμοποιεί τριαξονική μόνωση FEP 75 Ω.
Έχει πιστοποιηθεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές CSA, ATEX και IECEx, καθιστώντας το κατάλληλο για επικίνδυνα βιομηχανικά περιβάλλοντα. Το σύστημα καθορίζει επίσης τη συνιστώμενη ακτινική απόσταση δόνησης περίπου 1,27 mm (50 mils).
Ο BENTLY NEVADA 330101-00-20-10-02-05 3300 XL 8 mm Αισθητήρες Πλησιότητας παρέχει μη επαφική μέτρηση υψηλής ακρίβειας, επιτρέποντας αξιόπιστη ανίχνευση ταλάντωσης άξονα, αξονικής θέσης και μηχανικής μετατόπισης. Η τεχνολογία αισθητήρα βρόχου ρεύματος επαγωγής (eddy-current) διασφαλίζει σταθερή λειτουργία ακόμη και σε περιβάλλοντα με λάδι, ατμό ή υψηλές θερμοκρασίες.
Ο σχεδιασμός του συνδέσμου ClickLoc επιταχύνει τη διαδικασία εγκατάστασης και βελτιώνει την αποτελεσματικότητα της συντήρησης, μειώνοντας τον χρόνο αδράνειας κατά την αντικατάσταση ή τη βαθμονόμηση. Η ευρεία ανοχή θερμοκρασίας και η ανθεκτική κατασκευή από ανοξείδωτο χάλυβα παρέχουν εξαιρετική αντοχή σε ακραίες βιομηχανικές συνθήκες.
Επιπλέον, η επισήμως πιστοποιημένη αντοχή σε εκρήξεις (ATEX/IECEx) διασφαλίζει ασφαλή λειτουργία σε επικίνδυνες ζώνες, ενώ ο συμπαγής σχεδιασμός του επιτρέπει την εγκατάστασή του σε στενούς μηχανικούς χώρους. Ο αισθητήρας παρέχει επίσης υψηλή γραμμικότητα και σταθερότητα σήματος, γεγονός που βελτιώνει την ακρίβεια της διάγνωσης στα συστήματα παρακολούθησης κατάστασης.
Αυτό αισθητήρας 330101-00-20-10-02-05 χρησιμοποιείται ευρέως σε συστήματα παρακολούθησης της κατάστασης περιστρεφόμενων μηχανημάτων, ιδιαίτερα σε βιομηχανίες που απαιτούν υψηλή αξιοπιστία και προληπτική συντήρηση. Τυπικές εφαρμογές περιλαμβάνουν:
Ατμοστρόβιλους και αερίου στρόβιλους σε εγκαταστάσεις παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας
Κεντροφύγους συμπιεστές σε εγκαταστάσεις πετρελαίου και αερίου
Αντλίες και κινητήρες σε πετροχημικά συστήματα
Βιομηχανικά κιβώτια ταχυτήτων και περιστρεφόμενους άξονες
Συστήματα αναφοράς Keyphasor και μέτρησης ταχύτητας
Παρακολούθηση της δόνησης σε κρίσιμα μηχανήματα παραγωγής
Είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό σε συστήματα εδράνων με υμένιο ρευστού, όπου δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν αισθητήρες με άμεση μηχανική επαφή.
Ο BENTLY NEVADA 330101-00-20-10-02-05 3300 XL 8 mm Αισθητήρες Πλησιότητας διαδραματίζει κεντρικό ρόλο στα συστήματα παρακολούθησης και προστασίας της κατάστασης των μηχανημάτων. Μετρά συνεχώς τη μετατόπιση και τη δόνηση του άξονα, επιτρέποντας την πρώιμη ανίχνευση ατυπικών συνθηκών λειτουργίας, όπως ανισορροπία, μη στοίχιση, φθορά των εδράνων ή απόκλιση του άξονα.
Παρέχοντας πραγματικού χρόνου αναλογικά σήματα στα συστήματα παρακολούθησης, επιτρέπει στρατηγικές προληπτικής συντήρησης, μειώνοντας τις απρόβλεπτες διακοπές λειτουργίας και αποτρέποντας καταστροφικές βλάβες εξοπλισμού. Το προβοσκίδιο υποστηρίζει συστήματα λογικής συναγερμού και απενεργοποίησης, τα οποία μπορούν να ενεργοποιήσουν προστατευτικές ενέργειες όταν υπερβαίνονται τα όρια της δόνησης.
Η υψηλής ανάλυσης έξοδος σήματος διασφαλίζει ακριβή ανάλυση τάσεων, βοηθώντας τους χειριστές να εντοπίζουν σταδιακή υποβάθμιση πριν από την εμφάνιση βλάβης. Σε περιβάλλοντα κρίσιμα για την ασφάλεια, λειτουργεί ως κύριος αισθητήρας για τα συστήματα προστασίας μηχανών, διασφαλίζοντας τη σταθερότητα της λειτουργίας και την ακεραιότητα του εξοπλισμού σε ακραίες βιομηχανικές συνθήκες.