Produktnavn: 3300 XL 8 mm sonde
Mærkenavn: Bently Nevada
Modelnummer: 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12
Oprindelsessted: USA
Garanti: 12 Måneder
Whatsapp: +86 18020776782
Email: [email protected]
oversigt
| Produktnavn | 300 XL 8 mm føler |
| Mærkenavn | Bently Nevada |
| Modelnummer | 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12 |
| Hjemsted | USA |
| Garanti | 12 Måneder |
| Betalingsmetoder | T/T |
| Forsendelse | DHL/UPS/EMS/FedEx... |
|
Salg: |
E-mail: |
WhatsApp: |
|
Jim Pei |
| Produktnavn | Bently Nevada 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12 3300 XL 8 mm sonde |
| Producent | Bently Nevada |
| Produkttype | 3300 XL 8 mm sonde |
| Delnummer | 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12 |
| Dimensioner | 17,5 × 17,5 × 1,3 cm |
| Vægt | 0.08 kg |
| Levested | Xiamen, Kina |
| Oprindelsesland | USA |
| Tilstand | Ny og original i fabriksforpakning |
| Nominel probes DC-modstand | 7,88 ± 0,50 Ω |
| Valg af total længde | 2,0 meter (6,6 fod) |
| Valg af stik og kabeltype | Miniature koaksial ClickLoc stik, standardkabel |
| Følers tætningsmateriale | Viton® O-ring |
| Probekassens materiale | AISI 303 eller 304 rustfrit stål (SST) |
| Materiale til probespids | Polyfenylsulfid (PPS) |
Den Bently Nevada 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12 3300 XL 8 mm sonde er en højpræcisions hvirvelstrømsnærhedsføler, der er designet til præcis måling af rotorens position og vibration i roterende maskineri. Den er optimeret til anvendelser med stramme monteringsbegrænsninger, samtidig med at den opretholder stabil og præcis signalkvalitet til kritisk udstyr såsom dampturbiner, kompressorer og generatorer.
Som en del af 3300 XL 8 mm-serien giver den kontaktløs måling ved at registrere ændringer i det elektromagnetiske felt mellem sondespidsen og overfladen på det ledende målobjekt. Dens robuste konstruktion og tætningsdesign sikrer langvarig pålidelighed i krævende industrielle miljøer.
Den 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12 3300 XL 8 mm-probe har en nominel jævnstrømsmodstand på 7,88 ± 0,50 Ω og en samlet kablængde på 2,0 meter (6,6 fod). Den bruger en miniaturkoaksial ClickLoc-stikforbindelse med standardkabel til sikker elektrisk forbindelse.
Sondespidsen er fremstillet af polyphenylensulfid (PPS), mens kabinettet er fremstillet af rustfrit stål AISI 303 eller 304. Den er tætningssikret med en Viton®-O-ring for at sikre miljøbeskyttelse og langvarig stabilitet. Enheden fungerer med høj præcision og understøtter udskiftelighed med andre 3300-seriens 5 mm- og 8 mm-komponenter, hvilket muliggør systemflexibilitet uden behov for genkalibrering.
Måling med høj fidelitet til præcis overvågning af rotorposition og vibration
Større 8 mm følerelement forbedrer signalmæssig stabilitet i forhold til 5 mm-prober
Viton®-O-ring-tætning forbedrer modstandsdygtighed mod olie, fugt og krævende miljøer
Hus af rustfrit stål sikrer stor mekanisk holdbarhed og korrosionsbestandighed
Kompatibel med 3300-seriens systemer, hvilket gør udskiftning og opgradering nem
Ingen kalibrering på arbejdsbord kræves, hvilket reducerer vedligeholdelsestid og -omkostninger
Kompakt design, der er velegnet til installationer med begrænset plads
Den Bently Nevada 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12 3300 XL 8 mm sonde anvendes bredt i gasturbiner og dampeturbiner, centrifugalkompressorer, pumper og motorer, industrielle generatorer, udstyr til olie- og gasproduktion, petrokemiske og raffineringssystemer samt kraftværker samt i almindelig roterende maskineri, hvor præcis overvågning af vibration og position kræves.
Den 330101-XX-XX-20-02-CN MOD 147773-00-12 3300 XL 8 mm-probe spiller en afgørende rolle ved diagnose af maskiner ved at overvåge akssvingning og radial position kontinuerligt. Det gør det muligt at opdage fejl som rotorubalance, forkert justering, akssvigt og lejerslidt på et tidligt tidspunkt.
Ved at levere stabile og præcise realtidsignal er det med til at understøtte strategier for forudsigende vedligeholdelse og tilstandsbaseret overvågning. Når det integreres i beskyttelsessystemer, forbedrer det udstyrets sikkerhed, reducerer uventet nedetid og øger den samlede driftssikkerhed for kritisk roterende udstyr.