Produktnavn: 3300 XL 8 mm Nærhedsprobe
Mærkenavn: Bently Nevada
Modelnummer: 330104-00-05-05-02-05
Oprindelsessted: USA
Garanti: 12 Måneder
Whatsapp: +86 18020776782
Email: [email protected]
oversigt
| Produktnavn | 3300 XL 8 mm Nærhedsprobe |
| Mærkenavn | Bently Nevada |
| Modelnummer | 330104-00-05-05-02-05 |
| Hjemsted | USA |
| Garanti | 12 Måneder |
| Betalingsmetoder | T/T |
| Forsendelse | DHL/UPS/EMS/FedEx... |
Den Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe er en præcisions eddystrømsensor, der er designet til kontaktløs overvågning af akselvibration og -position i industrielle roterende maskiner. Fremstillet af Bently Nevada leverer den pålidelig ydelse både i standardmiljøer og i farlige omgivelser.
Konstrueret med en spidssonde af polyphenylensulfid (PPS) og et robust kabinet af rustfrit stål AISI 303/304 sikrer sonden holdbarhed og modstandsdygtighed over for hårde forhold. Den anvender en 75 Ω triaksial FEP-isoleret kabel med en ClickLoc-miniaturekoaksialstikforbindelse til stabil, støjfri signaltOverførsel. Certificeret i henhold til CSA-, ATEX- og IECEx-godkendelser er den velegnet til brug i eksplosive eller farlige industrielle miljøer.
Den Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe er designet til at levere præcis og pålidelig overvågning af roterende maskineri. Den udfører radial akse-vibrationsmåling, hvilket gør det muligt at opdage almindelige mekaniske fejl såsom ubalance, forkert justering og konstruktionsløsning. Desuden understøtter den præcis overvågning af akseposition og registrerer både aksial og radial forskydning for at levere kritisk feedback til maskinernes styrings- og beskyttelsessystemer.
Proben spiller også en central rolle ved tilstandsmonitorering ved at kontinuerligt levere realtidsdata til systemer til forudsigende vedligeholdelse, hvilket gør det muligt at opdage fejl tidligt og udføre langtidstrendanalyse. Gennem sin kontaktløse eddystrømsfølteknologi eliminerer Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe mekanisk slid og sikrer dermed langvarig driftsstabilitet og målenøjagtighed.
|
Salg: |
E-mail: |
WhatsApp: |
|
Jim Pei |
| Produktnavn | Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsfølere |
| Producent | Bently Nevada |
| Produkttype | 3300 XL 8 mm Nærhedsprobe |
| Delnummer | 330104-00-05-05-02-05 |
| Dimensioner | 20,4 × 22 × 3,7 cm |
| Vægt | 0.1 kg |
| Levested | Xiamen, Kina |
| Oprindelsesland | USA |
| Tilstand | Ny og original i fabriksforpakning |
| Utrådet længdevalg | 00 mm |
| Samlet kasselængdevalg | 50 mm |
| Valg af total længde | 0,5 meter (1,6 fod) |
| Valg af stik og kabeltype: | Miniature koaksial ClickLoc stik, standardkabel |
| Myndighedsgodkendelsesvalg | CSA, ATEX, IECEx-godkendelser |
| Strømforsyning kræves | -17,5 Vdc til -26 Vdc |
| Forsyningsfølsomhed | Mindre end 2 mV ændring i outputspænding per volt ændring i inputspænding |
| Udgangsmotstand | 50 Ω |
| Nominel probes DC-modstand | 7,45 ± 0,50 Ω |
| Materiale til probespids | Polyfenylsulfid (PPS) |
| Probekassens materiale | AISI 303 eller 304 rustfrit stål (SST) |
| Prøvekabel | 75 Ω triaksial, isoleret med fluorethylenpropylen (FEP) |
| Beskyttelse (valgfri på begge) | Fleksibel AISI 302 eller 304 rustfri stål med FEP yderkappe |
| Forbindelsesmateriale | Messing eller berylliumkobber med guldplacering |
| Drejningsmoment for probekapsel | 33,9 N·m (300 in·lbf) (maksimalt angivet) |
Den Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe er udstyret med en PPS-probespids og et kabinet af rustfrit stål AISI 303/304, hvilket sikrer god termisk stabilitet og korrosionsbestandighed. Den har en 75 Ω triaksial FEP-isoleret kabel og en udgangsmodstand på 50 Ω til pålidelig, lavstøj signaloverførsel, understøttet af præcis elektrisk ydeevne (DC-modstand på 7,45 ± 0,50 Ω og følsomhed på <2 mV/V).
Med en længde på 0,5 m, et kabinet på 50 mm og en høj drejningsmomentkapacitet tilbyder den fleksibel installation, mens valgfri pansret kabling forbedrer holdbarheden i krævende forhold. Den er certificeret i henhold til CSA, ATEX og IECEx og er derfor velegnet til farlige og eksplosive industrielle miljøer.
Den Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe leverer ekseptionel præcision og stabilitet og sikrer præcise og gentagelige målinger, selv ved svingende spænding og miljømæssige forhold. Dets lave følsomhed over for strømforsyning (mindre end 2 mV variation pr. volt ændring i indgangsspænding) garanterer konsekvent udstyrsydelse. Designet med triaksial kabel og ClickLoc-stik minimerer signaltab og elektromagnetisk interferens og forbedrer dataens pålidelighed. Sonde er fremstillet af holdbare materialer og kan leveres med valgfri pansret beskyttelse, hvilket gør den velegnet til krævende industrielle miljøer, herunder høje temperaturer, vibrationer og farlige zoner. Den understøtter strategier for forudsigende vedligeholdelse ved at levere pålidelige realtidsovervågningsdata, hvilket i sidste ende forbedrer den operative effektivitet og reducerer stoppetid samt vedligeholdelsesomkostninger.
Q1: Er Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe egnet til farlige miljøer?
A: Ja, den 330104-00-05-05-02-05 Nærhedsprobe er certificeret med CSA-, ATEX- og IECEx-godkendelser til brug i farlige og eksplosive miljøer.
Q2: Hvad er driftsspændingsområdet for 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe?
A: De 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsprobe fungerer inden for -17,5 Vdc til -26 Vdc.
Q3: Hvordan sikrer 330104-00-05-05-02-05 3300 XL 8 mm nærhedsproben signalkvaliteten?
A: De Bently Nevada 330104-00-05-05-02-05 sikrer præcision gennem lav følsomhed over for strømforsyning, triaksial afskærmning og materialer af høj kvalitet, der minimerer støj og signaltab.
Q4: Hvilke installationsfunktioner har 330104-00-05-05-02-05-proben?
A: De 330104-00-05-05-02-05tilbyder fleksibel installation med en kabel længde på 0,5 m, en kabinetlængde på 50 mm og en sikker ClickLoc-stikforbindelse.
Q5: Hvad sikrer holdbarheden i 330104-00-05-05-02-05-nærhedsproben?
A: De 330104-00-05-05-02-05 bruger rustfrit stål til konstruktionen, PPS-spidsmateriale og valgfri pansret kabling for at sikre lang levetid i krævende miljøer.