SIEMENS ADDFEM front-end-modul 6DL3100-8AA Original ny
Produktnavn: front End Module
Mærkenavn: SIEMENS
Modelnummer: 6DL3100-8AA
Oprindelsesland: Tyskland
Garanti: 12 Måneder
Whatsapp: +86 18159889985
Email: [email protected]
Appurtenance:
  • Oversigt
  • Kontakt for tilbud
  • Specifikationer
  • Beskrivelse
  • Anvendelser
  • Funktioner
  • Funktioner
  • Ofte stillede spørgsmål
  • Anbefalede Produkter
Oversigt
Mærkenavn:
SIEMENS
Modelnummer:
6DL3100-8AA
Oprindelsesland:
Tyskland
Indpakning:
Original ny, fabrikssigel
Leveringstid:
Leveringstid på lager
Betalingsbetingelser:
T/T
Kontakt for tilbud
Salgschef:
Stella
Send en e-mail:
[email protected]
Kontakt via WhatsApp:
Specifikationer
Parameter Specifikation
Producent SIEMENS
Modelnummer 6DL3100-8AA (AddFEM front-end-modul)
Produktfamilie Tilføj 7 (AddFEM)
Dimensioner (H x B x D) 295 mm × 75 mm × 209 mm [31†L23]
Vægt Ca. 2,8 kg [31†L24]
Anbefalet indgangsspænding 24 V DC (tilladt område: 19,2 V DC til 30 V DC) [31†L25-L26]
Effekttab (kumulativt) maks. 33 W (modul: 20 W / AI: maks. 1 W / AO: maks. 4 W / DO: maks. 8 W) [31†L31-L35]
Indgangsstrømsbegrænsning 3 A, topværdi halv intensitetsbredde: 100 ms [31†L29-L30]
Analoge indgange 12 kanaler (6 med fast strøm, 6 konfigurerbare strøm/spænding)
Analoge indgangsområder (strøm) 0/4…20 mA, ±20 mA, ±30 mA [40†L26-L29]
Analoge indgangsområder (spænding) 0…10 V, ±10 V (kanaler 1–6) [40†L30-L31]
Analoge output 8 kanaler (0/4…20 mA, ±20 mA, ±30 mA, ±50 mA)
Digitale indgange/udgange 15 kanaler (hvoraf 3 er tælleimpulsindgange) / 16 kanaler
PROFIBUS DP-grænseflader 2 × PROFIBUS DP (X3A / X3B), op til 12 Mbps, elektrisk isoleret [9†L8-L9]
Elektrisk isolering Opdelt i 11 elektrisk isolerede funktionsgrupper [31†L38-L48]
CERTIFICERINGER CE, UL/CSA (certificeret i henhold til standard: EN 61131-2, UL 508)
Beskrivelse
Den Siemens 6DL3100-8AA er en front-end-modul (AddFEM) fra Add 7-serien, designet til højhastigheds-turbinestyringssystemer. Den 6DL3100-8AA udbyder 12 analoge indgange, 8 analoge udgange, 15 digitale indgange og 16 digitale udgange samt understøtter analoge områder på ±50 mA til direkte aktuatorstyring. Den pålidelige Siemens 6DL3100-8AA modul opererer via PROFIBUS DP, understøtter redundant drift (AP-styret) og udfører højhastigheds-I/O-behandling, hvilket gør den ideel til kritiske automatiseringsapplikationer.
Anvendelser
Højhastigheds-gas-, damp- og vanddrevne turbinestyringssystemer
Kraftværker og distributionsanlæg
Oliefremstilling, raffinaderier og petrokemisk forarbejdning
Integreret automation og lukketstyrede kontrolsystemer, der kræver hurtig systemrespons
Udskiftning og opgradering af ældre I/O i SIMADYN D-, SIMATIC PCS 7- og TELEPERM XP-kabinetter
Bilproduktion og præcisionsmaskineri
Forstærkede analoge måleområder – Indgangsområde på ±30 mA og udgangsområde på ±50 mA til direkte aktuatorstyring uden signalamplifikatorer [9†L10-L11].
CE-, UL/CSA-certificeret – Godkendt i henhold til standarderne EN 61131-2 og UL 508 [42†L23-L27].
Højhastigheds-I/O-indhentning og -tilpasning – Analog signalindhentning med konfigurerbare måleområder (0/4…20 mA, ±20 mA, ±30 mA, 0…10 V, ±10 V) og hardwarefilter af anden orden (40 dB dæmpning ved 50 Hz) til interferensundertrykkelse [43†L24-L25].
Aktuatorstyring via analoge udgange på ±50 mA – Direkte styring af brændstofreguleringsventiler og endelige styreelementer uden eksterne signalamplifikatorer.
Ofte stillede spørgsmål
Q1: Hvad er forskellen mellem Siemens 6DL3100-8AA og den nyere version 6DL3100-8AC?
Q2: Hvilken kommunikationsprotokol bruger Siemens 6DL3100-8AA?
Q3: Kan Siemens 6DL3100-8AA operere med 4–20 mA-følere?
A3: Ja, den 6DL3100-8AA understøtter strømindgange i området 0–20 mA, 4–20 mA, ±20 mA og ±30 mA, hvilket dækker standard industrielle følerudgange.