siemens simoreg dc drive control system modulpac c module 6dm1001 2la02 2 in stock-0
SIEMENS
Home >  Products >  SIEMENS
SIEMENS SIMOREG DC Drive CONTROL SYSTEM MODULPAC C MODULE 6DM1001-2LA02-2 In stock
Product Name:CONTROL SYSTEM MODULPAC C MODULE
Brand Name: SIEMENS
Model Number:6DM1001-2LA02-2
Country of Origin:GERMANY
Warranty: 12 Months
Whatsapp:+86 18159889985
Email:[email protected]
  • Overview
  • Contact for quotation
  • Specifications
  • Description
  • Applications
  • Features
  • Functions
  • FAQ
  • Recommended Products
Overview
Brand Name:
SIEMENS
Model Number:
6DM1001-2LA02-2
Country of Origin:
GERMANY
Packaging Details:
Original new Factory Sealed
Delivery Time:
Delivery time in stock
Payment Terms:
T/T
Contact for quotation
Sales Manager:
Stella
Send an email:
[email protected]
Contact in Whatsapp:
Specifications
Parameter
Specification
Manufacturer
Model Number
6DM1001-2LA02-2 (MODULPAC C Module A2.02)
Product Type
Control Card / Circuit Board
System Compatibility
Siemens MODULPAC C, SINUMERIK 850/880, SIMODRIVE 611 (Modulpac version), SIMOREG DC converters
Part Number / Catalog No.
6DM1001-2LA02-2
General Dimensions (Machinio)
25.4 cm x 2.5 cm x 25.4 cm (10" x 1" x 10")
General Dimensions (SIS System)
120 mm x 100 mm x 20 mm (~4.7" x 3.9" x 0.8")
General Dimensions (Other Suppliers)
100 mm x 100 mm x 20 mm
General Weight (Machinio)
0.4 kg
Weight (SIS System)
Approx. 300 g (0.3 kg)
Operating Voltage
24V DC
Power Consumption
Approx. 5W – 10W
Operating Temperature Range
-25°C to +70°C (varies by source)
Storage Temperature Range
-40°C to +85°C